TWOJA KREW, MOJE ŻYCIE!!!

,,…Jest to największy dar, jaki może przekazać człowiek drugiemu człowiekowi – dar życia”

Jan Paweł II

Daliśmy coś od siebie – kolejna udana 12 akcja poboru krwi zorganizowana przez Samorząd Uczniowski PT i BS w Dobrzeniu Małym. Pobrano ok. 9 litrów pełnej krwi. Honorowymi Dawcami zostało 19 spośród 24 zarejestrowanych osób.

Akcja oddawania krwi odbyła się 04 grudnia br. przed budynkiem Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim w godzinach od 10.00 do 13.00.

Dawcą mogła zostać każda, nieposiadająca do tego przeciwwskazań osoba w wieku od 18 do 65 lat. Najpierw jednak musiała wypełnić formularz rejestracyjny, a następnie poddać się podstawowym badaniom, które decydowały o tym, czy może ona oddać krew.

Wśród dobroczyńców znaleźli się przede wszystkim uczniowie i pracownicy ZS w Dobrzeniu Wielkim a także absolwenci i mieszkańcy gminy.

Wszystkim, którzy darem swego serca zechcieli się podzielić składamy serdeczne podziękowanie, jednocześnie prosząc o równie ofiarne uczestnictwo w kolejnych naszych akcjach.

Anna Świtoń

Dalsza Ścieżka kariery

Na zaproszenie doradcy zawodowego p. Marcina Hume 3.12.2019 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielami Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie dla klasy IV Technikum. Maturzyści mogli dowiedzieć się o różnych kierunkach, jakie proponuje im uczelnia. Uczniowie zapoznali się ze specyfiką studiowania na uczelni wyższej. Było to kolejne spotkanie w ramach wyborów, jakie czekają naszych maturzystów po ukończeniu szkoły.

PHOTO 2019 12 05 10 34 08  5 grudnia br. gościliśmy w naszej szkole Pana Grzegorza Mazura – autora książki pt. „Podróż na Wschód”, który opowiedział o swojej wymarzonej podróży nad jezioro Bajkał. Podróż Grzegorza rozpoczęła się 2 sierpnia 2018 roku i trwała łącznie 16 dni. Wyruszył z Opola pociągiem do Warszawy, stąd samolotem do Moskwy i dalej przez cztery doby jechał legendarnym pociągiem transsyberyjskim do miejscowości Listwianka położonej nad brzegiem jeziora Bajkał. Kolejny etap jego wędrówki biegł szlakiem z Sljudanki w góry Chamar-Daban w których spędził trzy dni wspinając się na jedną z wyższych gór tego pasma Pik Czerskiego ( 2090 m n.p.m), którego nazwa upamiętnia polskiego zesłańca i geologa Jana Czerskiego. Po zdobyciu szczytu wędrowiec udał się na wyspę Olchon, położoną na samym środku jeziora Bajkał. Na wyspie spędził dwa dni poznając uroki przyrodnicze i kulturowe tego niezwykłego miejsca pełnego różnorodnych osobliwości. Z Wyspy Olchon udał się do Irkucka, gdzie oglądał atrakcje miasta i okolic oraz poznawał życie codzienne tutejszych mieszkańców. Podczas całego wyjazdu spał w namiocie, który miał ze sobą oraz w tzw. “turbazach” lub hostelach. Grzegorz na spotkaniu opowiadał w szczegółach o swoich przygodach na szlaku, miejscach które odwiedził, spotkanych ludziach oraz różnych ciekawostkach. Opowieść wzbogacał prezentacją zdjęć z podróży . Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań podróżnikowi, udzielono porad uczestnikom spotkania, które mogą przydać się dla kogoś, kto wybiera się nad Bajkał. Po prezentacji, słuchacze mogli obejrzeć również krótkie filmiki z podróży, a na koniec wysłuchać piosenki na gitarze w języku rosyjskim, którą zagrał i zaśpiewał prelegent.

Koordynator spotkania : Sabina Lazik-Wodarz

 

Zespół Szkół w Dobrzeniu Wielkim  zaprasza na Kiermasz Świąteczny który odbędzie się 11 grudnia (środa) w godzinach 16:00-19:00 w naszej szkole przy ul. Namysłowskiej 94 w Dobrzeniu Wielkim. W trakcie kiermaszu będzie można nabyć świąteczne ozdoby, witraże, kartki, stroiki, domowe ciasta i pierniki oraz wiele innych wyrobów. Gwarantujemy świąteczną atmosferę.

O godzinie 18:00 wystąpi zespół Scorpion Dance Team.
Serdecznie zapraszamy!
Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim.

Zapraszamy rodziców/oprawnych opiekunów uczniów Zespołu Szkół tj. Szkoły Podstawowej, Liceum, Technikum, Szkoły Branżowej na spotkanie z dyrekcją, wychowawcami i nauczycielami które odbędzie się w tym samym dniu tj. 11.12.2019r. o godzinie 17:00. Szczegóły spotkania oraz wykaz sal znajduje się w załączniku.

EWAKUACJA!!!

Dbając o bezpieczeństwo naszych uczniów, nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły, 14 listopada br. została przeprowadzona próbna ewakuacja. O godzinie 9.55 rozległ się 30 sekundowy dźwięk dzwonka – sygnał do ewakuacji. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy zachowując środki bezpieczeństwa, szybko i sprawnie opuścili budynek szkoły, udając się na miejsce zbiórki ewakuowanych - boisko szkolne.

Ewakuacja została zorganizowana przy współpracy z OSP w Dobrzeniu Małym. W tym dniu uczniowie mieli również okazję zapoznać się z rodzajem i działaniem sprzętu gaśniczego oraz zasadami gaszenia pożarów.

Anna Świtoń

Jestem trendy.

 książka    

W listopadzie biblioteka zaprasza osoby zainteresowane do udziału w następujących projektach czytelniczych
„Jestem trendy. Czytam”. Napisz recenzję wybranej książki. Recenzja powinna zawierać   maks. 250 słów. Pracę należy przesłać na adres e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  do dnia 08.12. 2019 r.

Moja e- książka. Zaprojektuj okładkę wybranej e- książki w dowolnym programie komputerowym.
Praca powinna być zaprojektowana w formacie JPG. Pracę należy przesłać na adres e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do dnia 08.12. 2019 r.


Najlepsze prace zostaną nagrodzone.

Zapraszam do udziału.
Sabina Lazik-Wodarz

lzkSzkolne Multimedialne Centrum Dydaktyczno-Biblioteczne przy Zespole Szkół w Dobrzeniu Wielkim oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Dobrzeniu Wielkim zapraszają zainteresowanych rodziców i mieszkańców gminy Dobrzeń Wielki na spotkanie listopadowe, które odbędzie się w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrzeniu Wielkim 15. listopada 2019 r. o godz.1700 w sali numer 2.

W programie :

1. Jak czytają dzieci i rodzice w skali kraju i świata ? - (Joanna Mazurek-Śmieja) ;
2. Preferencje czytelnicze uczniów Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim. Omówienie wyników badań przeprowadzonych na młodzieży klas pierwszych Publicznego Technikum i Szkoły Branżowej - (Sabina Lazik-Wodarz) ;
3. Preferencje czytelnicze mieszkańców gminy Dobrzeń Wielki (Alicja Bobowska) ;
4. Spotkanie przy kawie, rozmowy o ciekawych książkach.

maturaW dniach 12-15.11.2019r. odbędzie się próbny egzamin maturalny z przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym i z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym


1. Egzaminy będą rozpoczynać się zgodnie z podanym harmonogramem

  • 12.11.2019r. – jeden wybrany przedmiot (180 min.) - budynek Dobrzeń Mały
  • 13.11.2019r. – język polski (170 min.) - budynek Dobrzeń Wielki
  • 14.11.2019r. – matematyka (170 min.) - budynek Dobrzeń Wielki
  • 15.11.2019r. – język obcy (120 min.) - budynek Dobrzeń Mały

2. Po zakończonym egzaminie zajęcia lekcyjne kontynuowane będą zgodnie z planem.